Opel rupe misterul
- Printeaza
- Comenteaza
-
Trimite pe:
Dupa ce saptamana trecuta Opel tinea sub un mister total conceptul pe care il pregateste pentru Salonul Auto de la Geneva, cu doua zile inainte de marele eveniment, constructorul german a prezentat imagini oficiale cu Gran Turismo Coupe Concept.
Opel GTC este un coupe cu doua usi desenat de Bryan Nesbitt, director al centrului de design GM Europa, coupe care vorbeste despre tendintele de design spre care se indreapta constructorul german. Conceptul anticipeaza viitoarea generatie a coupe-ului Calibra, model lansat in 1989.
Noul concept este bazat pe platforma viitoarei generatii Vectra, platforma care va fi folosita si pentru crossover-ul Insignia. La exterior jantele de 20 de inch creeaza un look agresiv impreuna cu liniile inspirate de modelele Infiniti.
GTC este propulsat de un motor pe benzina, V6 turbo de 2.8 litri care ofera 300 de cai putere. Transmisia manuala in sase trepte transfera puterea la toate cele 4 roti. Performantele conceptului sunt si ele impresionante: 0-100 km/h in doar 6 secunde si o viteza maxima limitata electronic la 250km/h.
La interior Opel GTC ofera o multitudine de gadget-uri: parcare asistata, un hard disk pentru sistemul de navigatie si pentru cel audio si franare automata la parcare (se activeaza in functie de viteza vehiculului).
Adauga un comentariu
Ultimele stiri din Concepte
-
Toyota a dezvăluit un concept al unei mașini de curse alimentate cu hidrogen lichid. Noul concept se numește GR LH2 Racing și va fi expus public cu ocazia cursei de 24 de ore de la Le Mans. (11.06)
-
Renault a dezvăluit noul concept Vision 4rescue, un concept prin care marca franceză reinventează vehiculele de urgență. Noul concept este bazat pe versiunea de serie a lui Renault 4 E-Tech și este creat în colaborare cu cei de la Software Republique. (11.06)
-
Skoda a prezentat oficial o nouă versiune a conceptului Enyaq RS Race. Prezentat pentru prima dată în toamna lui 2024, conceptul este acum vopsit în culorile diviziei de performanță Skoda Motorsport și primește o suspensie revizuită, precum și o serie de materiale ecologice noi. (10.06)
-
Amenințare directă
-
Prima imagine cu noua generație Audi Q3. Data lansării a fost confirmată
-
Noi imagini cu viitorul BMW iX3: autonomie de 800 km
-
Noul Audi Q5, disponibil acum și în versiuni cu motor hibrid plug-in
-
Noi imagini cu viitorul Mercedes-Benz GLC electric: lansarea, la Salonul Auto din Munchen
Germania , cu muncitori in majoritate polonezi si turci , nu spune nimic...........
Si Volvo se fabrica in SUA iar asta nu o face masina americana , desi e f. populara acolo.
Salut ,
Alex
Mercedes e masina americana pt ca a fuzionat cu Chrysler? Dacia e masina franceza pentru ca a fost cumparata de Renault?
si in plus ce conteaza denied dak e furat sau nu k azi toate seamana intre ele si oricum arata super tare ;)